Jedna różnicówka na cały dom – czy warto?


Inwestorzy będący na etapie budowy domu często zastanawiają się, czy jedna różnicówka wystarczy na zabezpieczenie całego budynku. Temat okazuje się problematyczny zwłaszcza w przypadku osób, które nie mają wykształcenia elektrycznego i muszą polegać na wiedzy fachowców.

Czym jest wyłącznik różnicowoprądowy i do czego służy?

Wyłącznik różnicowoprądowy z zabezpieczeniem nadmiarowoprądowym, nazywany potocznie różnicówką, jest zbudowany z wyłącznika, będącego następcą tradycyjnego korka, a także z przycisku „Test”.

InFuse Łukasz Trzpioła | Instalacje elektryczne, modernizacja rozdzielnic, pomiary elektryczne, serwis, elektryk, Czosnów, Nowy Dwór Mazowiecki, Łomianki

Wyłącznik różnicowoprądowy stanowi zabezpieczenie elektryczne i bada, w jaki sposób prąd wpływa i wypływa z obwodu. Mówiąc inaczej, różnicówka wykrywa, czy jest jakaś różnica w przepływie prądu. W przypadku znacznych różnic w prądzie, a więc przebicia, różnicówka wyłącza obwód w momencie wykrycia potencjalnie niebezpiecznej sytuacji, która mogłaby być szkodliwa dla urządzeń gospodarstwa domowego i zdrowia człowieka. W ten sposób chroni ona przed uszkodzeniem sprzętów znajdujących się w domu, takich jak pralka, zmywarka czy lodówka. Różnicówkę instaluje się w rozdzielnicy DIN. Na rynku można spotkać nisko-, średnio- i wysokoczułe wyłączniki w różnych cenach.

Różnicówka – do jakich celów stosuje się to urządzenie?

Różnicówka powinna znajdować się w każdym domu. Jej zadaniem jest ochrona budynku i znajdujących się wewnątrz domowników przed pożarem. W nowym budownictwie wymóg stanowi instalacja w standardzie TNS. Wówczas różnicówkę można podpiąć do obwodu w kuchni, łazience czy przedpokoju. Instalację TNS powinno się przetestować przynajmniej raz w miesiącu, aby sprawdzić prawidłowość działania różnicówki.

Czy warto stosować jedną różnicówkę na cały dom?

W przypadku zastosowania jednej różnicówki na cały dom, w sytuacji, gdy różnica napięć pomiędzy prądem płynącym w przewodzie fazowym i neutralnym jest bardzo duża, dojdzie do wyłączenia prądu w całym domu. Dlatego też zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku różnicówek, z których każda będzie przypadać na dane pomieszczenie czy piętro. Wówczas, w przypadku wykrycia przez urządzenie zbyt dużej różnicy w przepływie prądu, nastąpi zabezpieczenie jedynie tego obwodu, który jest potencjalnie niebezpieczny, a nie całej instalacji elektrycznej. Dobry elektryk na pewno zaleci skorzystanie z kilku tego typu urządzeń i pokierowanie ich do najbardziej newralgicznych miejsc, takich jak kuchnia czy łazienka.

Serwis awaryjny 24h!

Jeżeli masz problem z instalacją i obawiasz się o własne bezpieczeństwo dzwoń już teraz.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM